Frida na zamku

Bez wątpienia to będzie kulturalne wydarzenie roku na skale kraju, o którym nie mogłam napisać kilku słów na naszym blogu. Już 28 września w Centrum Kultury Zamek ruszyła wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst. Pierwsza, a zarazem jedyna wystawa Fridy w Polsce, budzi ogromne emocje i jeszcze większy apetyt, a co najważniejsze: odkrywa powiązania artystów z Polską. 

Frida Kahlo de Rivera to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja″ wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. Wyrażały ból po wypadku, który odebrał szansę na normalne życie , życie bez cierpienia fizycznego i psychicznego. Porzuciła szkołę medyczną na rzecz sztuki. Skutki wypadku dawały o sobie znać bardzo często, zabrały nie tylko nadzieję na powrót do pełnego zdrowia, ale też na upragnione macierzyństwo. W swoich obrazach nie tylko uzewnętrznia ból i cierpienie, porusza też budzące skrajne emocje tematy, począwszy od aborcji, deformacji aż do gender i ludzkiej seksualności. 
Po prawie 50 latach od śmierci artystki,w dobie zaawansowanych technologii i nieustannie pędzącego świata malarstwo Fridy pozostaje niezmienne: jest aktualne i prawdziwe.


Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst  zagłębi także fenomen popularności Fridy i oddziaływaniu jej sztuki na kolejne pokolenia twórców. 
Bilety warto zakupić z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ są one na określony dzień i porę. Wystawie, tradycyjnie, towarzyszyć będą liczne wykłady, warsztaty, prelekcje i lekcje muzealne. Obrazy będzie można podziwiać do 21 stycznia 2018.


Żródłó: http://ckzamek.pl/podstrony/1850-frida-na-zamku/ wikipedia.pl/

Komentarze

Popularne posty