O kocie słów kilka

Bywa natchnieniem dla malarzy, poetów, pisarzy zaplątał się do wierszy dla dzieci i dorosłych, ma swoje bajki, opowiadania, a nawet powieści. Stał się również bohaterem filmów. Ma nawet swój musical. O kim mowa? Oczywiście o KOCIE!
Zwierzę udomowione 9500 lat temu, cały czas pozostaje drapieżnikiem, któremu człowiek niekoniecznie jest potrzebny do życia. Mimo to jest najpopularniejszym zwierzęciem domowym i w wielu domach i jest pełnoprawnym członkiem rodziny.
Potrafi zmiękczyć każde ludzkie serce słodkim spojrzeniem, a chwile później przyjść z upolowaną myszą, czy ptakiem, bawić się z dziećmi, albo godzinami spać, ślepo chodzić za swoim właścicielem, a potem zniknąć na kilka dni.
Może właśnie ta dwoista natura i niezależność powodują, ze stał się ulubionym bohaterem książkowym. Przeglądając katalog lubońskiej biblioteki zauważyłam, że KOCIE książki są różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie.
Poradniki zarówno te poważne, pełne zdjęć, porad i opisów, jak i pisane z przymrużeniem oka, gdzie autorzy usiłują wytłumaczyć jak koty funkcjonują i jak funkcjonują koty z ludźmi (Jak wytresować kotaOpowiem ci mamo, co robią koty, Psy i koty pod lupą naukowców).
W powieściach dla dorosłych, kot najczęściej jest powiernikiem tajemnic, pocieszycielem i lekarstwem na samotność (Dewey: wielki kot w małym mieścieSalomon: kot, który leczył duszeSyn kota Salomona, który naprawia życie ludziSiedem prawdCórka kota Salomona: kotkaktóra leczy sercePodróże z moją kotką).
W literaturze dziecięcej koty spełniają trojaką rolę:
  • są zwierzątkiem szukającym domu, takim, którym potrzebuje dziecięcej miłości i beztroskiej zabawy (Przygody Filonka Bezogonka, Kiedy mały Findus się zgubił, Pusia, zagubiona kotka, Zuzia i jej kotek Beza szuka domu, Gwiazdko gdzie jesteś);
  • bohaterami, przeżywającymi dużo przygód, nicponiami uwielbiającymi zabawę (Seria o Kocie Cukierku, Puch, kot nad koty, Kocie historie, seria Zły Kocurek);
  • Uosobieniem ludzi i ludzkich za-chowań (seria Kicia Kocia).
Koty bywają również świetnymi detektywami zarówno w literaturze dla dzieci jak i dorosłych, o czym możemy przekonać się śledząc cykl Biuro śledczeTomuś Orkiszek i Partnerzy, czy Kot, który....

Pamiętajmy o tych sympatycznych zwierzakach, nie tylko z okazji DNIA KOTA.

(EG)

Komentarze