Izolacja od kultury? Nie u nas!


Początek walki z wirusem zaskoczył wszystkich, nikt nie był przygotowany na nagłe przerwanie działalności. Teatry, opery i biblioteki z dnia na dzień zostały odcięte od swoich widzów i czytelników, a jedynym kanałem łączności stał się Internet. O ile w przypadku teatrów rozwiązanie problemu wydawało się proste, bo wystarczyło zagrać na pustą salę do kamery, o tyle my, jako bibliotekarze, znaleźliśmy się w o wiele trudniejszym położeniu, nie mogliśmy przecież przeczytać na głos każdej książki. Przez blisko 66 dni drzwi lubońskiej biblioteki były zamknięte dla Czytelników, nie oznaczało to jednak, że codzienny gwar zamilkł na dobre.

Początek pandemii był bardzo intensywny, a to za sprawą skontrum, podczas którego zinwentaryzowano blisko 30 000 książek oraz setki pozostałych materiałów bibliotecznych. Po podpisaniu ostatnich protokołów i zamknięciu inwentury włączyliśmy się do akcji szycia czepków dla szpitali. Z nożyczkami w rękach dołożyliśmy naszą małą cegiełkę w walce z wirusem. Przez cały czas pamiętaliśmy o naszych czytelnikach, dla których wyszukiwaliśmy najciekawsze wydarzenia online, a tych od początku pandemii nie brakuje. I tak oto za pośrednictwem naszego facebookowego profilu zapraszaliśmy Państwa na spotkania autorskie, spektakle, koncerty i liczne wystawy. Wszystko to opisaliśmy szerzej na łamach „Coolturteki” - bibliotecznej gazety, która dostępna jest na naszej stronie internetowej (www.biblub.com, zakładka “Coolturteka”) i do lektury której gorąco zachęcamy!

Pandemia zmieniła wiele, obowiązkowa dezynfekcja, dystans społeczny to tylko nieliczne elementy naszej nowej rzeczywistości. 15 maja wróciliśmy między biblioteczne regały, a drzwi ponownie są otwarte dla czytelników. Znowu możemy spotykać się z Państwem w bibliotece, a na naszym facebookowym profilu nadal informujemy o najciekawszych kulturalnych propozycjach online. Czas społecznej izolacji pokazał nam jak ważne jest utrzymanie kontaktu z drugim człowiekiem i kulturą, a nasza praca bez Was - czytelników, jest tak naprawdę bezcelowa, bo to Wy współtworzycie naszą Bibliotekę. Do zobaczenia!

Źródło fotografii: https://pl.freepik.com/zdjecia/szkola'>Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Komentarze