Nietypowa Książka

Zaczynasz swój dzień. Załóżmy, że masz pecha i jest akurat poniedziałek, początek tygodnia, który nie będzie należał do łatwych. Ładując swoje ciało niezbędną dawką kofeiny przeglądasz leniwie Instagram. I po pięciu minutach masz dość idealnych ludzi, jeżdżących na idealne wakacje, jedzących idealne posiłki i mieszkających w idealnych domach (nie masz pojęcia kiedy udało im się posprzątać?!). Czujesz złość, ponieważ Twoje życie dalekie jest od perfekcji. Aż w końcu trafiasz na NIĄ. Nietypową Matkę Polkę. Kobietę, która nie ukrywa, że jej dzieci czasem doprowadzają ją do szewskiej pasji i która nie myje okien przed każdymi Świętami. Mistrzynię ciętej riposty (której często odbiorcą jest mąż Siara). Osobę, którą spotyka czasem taki pech, że czytając o nim masz wrażenie, że Twoje życie już stało się odrobinę bardziej perfekcyjne. W dodatku Nietypowa podchodzi do swojego życia z takim dystansem, że po przeczytaniu kilku anegdot policzki bolą Cię od śmiechu.

Na czym polega fenomen jej książki?

Zarówno pracując w bibliotece, jak i przeglądając najnowsze badania czytelnictwa łatwo można stwierdzić, że Polska czyta. Ale, czy w dobie rosnącej i niegasnącej popularności kryminałów i takich nazwisk jak Chmielarz, Bonda, Mróz czy Ćwirej jest u nas miejsce na komedie?

Obecnie często dochodzi do ''hybrydy'' ulubionego gatunku Polaków, czyli kryminału, z komedią. Tutaj na podium pojawia nam się Alek Rogoziński i jego ''Babka z zakalcem'', ''Jak Cię zabić, Kochanie?'', czy ''Miłość Ci nic nie wybaczy''. Chętnie czytamy również Olgę Rudnicką, która na łamach swoich kryminałów często bawi nas typowym czarnym humorem. 

Czy da się jednak przeczytać coś polskiego, śmiesznego i bez kryminału w tle?

I w tym momencie, cała na biało, wchodzi ona - Nietypowa Matka Polka. Popularność zdobyła dzięki anegdotom na temat swojej rodziny, opisywanym na fanpage'u na facebooku. Niegasnący humor i lawina dystansu sprawia, że jej książka wywołuje nieustanny chichot. 

Polecam wszystkim, którzy mają dosyć wypacykowanego, idealnego i zretuszowanego życia gwiazd w sieci. Ta książkowa pozycja, jak i cała działalność Nietypowej jest jak haust świeżego powietrza w duszny dzień. Czysta rozrywka. Nietypowa nie ukrywa, że jej guru wcale nie jest Chodakowska, czy inna Lewandowska - lecz Dorota z ''Moich Wypieków''. I ja to szanuję! Ja to kupuję i ja to czytam!

Żyjąca od wielu lat na obczyźnie - w Anglii - Anna (czyli nasza Nietypowa Matka Polka) wychowuje czterech synów razem ze swoim mężem Siarą. Nie trudno się domyślić, że ta niemała gromadka domowników jest przyczyną wielu śmiesznych sytuacji, które autorka książki opisuje z wyjątkowym poczuciem humoru. Zostajemy świadkami jej irytacji, śmiechu, czy zażenowania.

Jeżeli domownicy będą na Was patrzeć, jak na wariata, bo nie będziecie w stanie opanować niekontrolowanych wybuchów śmiechu - nie biorę za to odpowiedzialności :) 

Polecam pospieszyć się z czytaniem pierwszej części, bo druga będzie dostępna już od 14 lipca.

(MS)

Komentarze