29 WRZEŚNIA

 29 września – środa jak każda inna?Mówi się, że dla optymistów szklanka jest zawsze do połowy pełna, dla pesymistów zaś – pusta. Można by to jednak trochę przeformułować i stwierdzić, że dla optymistów środa to już połowa tygodnia (a zatem coraz bliżej do weekendu!), a dla pesymistów to dopiero połowa tygodnia (który oczywiście ciągnie się w nieskończoność). Ta środa nie jest jednak zwyczajna (a przynajmniej może taka nie być).

29 września obchodzimy bowiem kilka intersujących nietypowych świąt, które mają z biblioteką i czytelnictwem wiele wspólnego.

Po pierwsze, w tę środę przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi czyta cicho – w ten sposób nie przeszkadzamy sobie nawzajem. Ciche czytanie zwykle jest też zdecydowanie szybsze. Nie znaczy to jednak bynajmniej, że głośne czytanie zupełnie odeszło do lamusa. Szczególne znaczenie ma ono z pewnością dla najmłodszych członków społeczeństwa, którzy chcą poznawać literaturą, ale nie potrafią jeszcze uporać się z samodzielnym czytaniem i polegają na swoich rodzicach czy opiekunach.

Głośne czytanie może mieć jednak znaczenie także dla dorosłych, chociażby w przypadku poezji. Czasami dopiero po odczytaniu wiersza na głos, odkrywamy coś, czego nie zauważyliśmy wcześniej.

29 września to także Dzień Kawy. Wielu z nas z pewnością nie wyobraża sobie dnia bez tego aromatycznego napoju. Panie bibliotekarki również go uwielbiają! Kawa pobudza nas rano, towarzyszy spotkaniom ze znajomymi i pomaga odprężyć się (oczywiście najlepiej z książką) po całym dniu pracy. Bywa robiona z ekspresu, zamawiana w kawiarni bądź po prostu zalewana wrzątkiem z czajnika. Niektórzy robią ją szybko, dla innych to zaś prawdziwy rytuał. Rodzajów kawy i sposobów jej przyrządzania jest mnóstwo i podobnie jak w przypadku książek, niemal każdym może znaleźć coś dla siebie.

Ostatnim nietypowym świętem obchodzonym 29 września, o którym warto wspomnieć, jest Dzień Kuriera i Przewoźnika. Gdyby nie kurierzy, w naszej bibliotece byłoby zapewne o wiele mniej pozycji, to oni bowiem dostarczają nasze książkowe zamówienia. A jak wiadomo, książki zazwyczaj lekkie nie są i karton zawierający kilkadziesiąt woluminów swoje waży! Wszystkim kurierom i przewoźnikom składamy więc serdeczne życzenia z okazji ich święta!

/ MK


Komentarze